پروکسی mtproto

پروکسی mtproto

hivpn  در گزارش امروز خودش راجع به ربات پروكسي mtproo چنين نوشت: تلگرام روشی جدید به اسم mtproto-proxy برای تونلینگ ترافیک خود با استفاده از همان الگوریتم معروف رمزنگاری خود (mtproto) ایجاد کرده که عملا شکستن رمز آن و تشخیص و فیلتر کردن آن غیر ممکن است (تا کنون البته).

 پروکسی mtproto

پروکسی mtproto

چرا که در ظاهر همانند یک ترافیک عادی کار می کند و امکان تشخیص آن را برای سیستم های پیشرفته فیلترینگ (همانند آنچه در ایران استفاده میشود) غیرممکن می نماید.

لازمه من به عنوان ادمين سايت hivpn یه توضیحی در مورد روش جدید آنتی فیلترینگ تلگرام بدم:
مدیران تلگرام از ابتدای کار تا حد امکان به صورت متن باز عمل کرده اند و همواره سعی کرده اند سایر برنامه نویس ها را با خودشون همراه کنند. یعنی از همان ابتدا روششان این بوده که با ارایه امکانات مختلف برنامه نویسی لشکری از برنامه نویس ها را همراه تیم خود داشته باشند که در کنار تلاش برای راه اندازی کسب و کار و کسب درآمد برای خود به ارتقای سیستم تلگرام نیز کمک بکنند. نمونه آن امکان برنامه نویسی ربات برای تلگرام هست که سبب به وجود آمدن میلیون ها ربات برای سرویس های مختلف کاربری شده است.

یکی از مشکلات اخیر تلگرام، فیلترینگ آن در روسیه و ایران بود که خطر از دست دادن حدود ۵۰ میلیون کاربر (از مجموع ۲۰۰ میلیون) را ایجاد کرده بود. اما تلگرام با همان حربه همیشگی یعنی استفاده از برنامه نویس ها و همراه کردن آنها با خود روش جدید ابداع کرده است که به نظر می رسد می خواهد مشکل فیلترینگ برنامه اش رابرای همیشه از بین برده و یا آن را بسیار سخت کند.

در واقع، تلگرام با این ایده بیش از ده ها هزار برنامه نویس رو از تمامی دنیا به کارزار جنگ با فیلترینگ کشانده تا ایشان با ساختن پراکسی های جدید و توزیع آن در بین کاربران و اطرافیان خود شبکه ای از میلیون ها آی پی پراکسی ایجاد کند بنوعی که فیلتر کردن آنها عملا غیرممکن شود. در این روش هر کاربر قادر خواهد بود با صرف هزینه ای بسیار کم یک سرور با یک آی پی پراکسی جدید ایجاد کرده و آن را در بین سایر کاربران توزیع کند. یعنی هر کاربر متصل به تلگرام می تواند ده ها کاربر دیگر را نیز به تلگرام متصل کند. در این روش، آی پی ها البته قابل فیلتر خواهند بود اما فیلتر کردن میلیون ها آی پی عملا کل اینترنت کشورها را مختلف خواهد کرد.
و البته این مقدمه تکنولوژی بلاک چین تلگرام هست که در آن میلیون ها کاربر در سراسر دنیا کار شبکه توزیع داده ها را بر عهده خواهند داشت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *